Preventívne očkovanie proti rakovine krčka maternice možno odporučiť všetkým ženám vo veku 16 - 45 rokov ako aj dievčatám medzi 9.-15. rokom života. Existujú tri očkovacie vakcíny: CERVARIX, SILGARD a GARDASIL.. Bližšie info u svojho gynekológa.

 

Niektoré poisťovne dokonca prispievajú na očkovaciu látku. Kontraindikáciou je akútne prebiehajúce zápalové ochorenie a gravidita.

A prečo vlastne očkovať?

Očkuje sa proti HPV infekcii,ktorá spôsobuje rakovinu krčka maternice, análneho otvoru, vulvy či vagíny.
Rakovina krčka maternice je u žien druhá najčastejšie sa vyskytujúca po rakovine prsníka. Postihuje najčastejšie ženy vo veku od 15 do 45 rokov. Na Slovensku sa ročne diagnostikuje 550 nových prípadov a 200 žien ročne zomiera. Rakovina krčka maternice je jediné zhubné nádorové ochorenie, kde je známa príčina - ľudský papilomavírus HPV. Prenáša sa pohlavným stykom alebo intímnym kontaktom s infikovanou sliznicou alebo kožou vonkajších pohlavných orgánov. 
Viac ako 80 % sexuálne aktívnych žien sa v určitom období života nakazí HPV vírusom. Vo väčšine prípadov sa organizmus vysporiada s infekciou. Ale u cca 10 % žien vírus pretrváva a môže spôsobiť zmeny, ktoré vedú k vzniku rakoviny krčka maternice.
Obmedzenie počtu sexuálnych partnerov, používanie kondómov a očkovanie proti HPV - to všetko môže prispieť k prevencii proti infekcii HPV.