Rakovina prsníka je najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie u žien. Na Slovensku je každoročne zistených okolo 1500 nových prípadov. Jedine jeho včasné zistenie zachováva nádej na úplné vyliečenie.
Ako často vykonávať samovyšetrenie prsníkov?
Jedenkrát mesačne. U žien s pravidelným menštruačným cyklom 1 - 2 dni po skončení menštruácie. Ženy, ktoré už cyklus nemajú, najlepšie prvý deň v mesiaci, aby sa termín lepšie pamätal.
Samovyšetrenie prsníkov pomáha zistiť včasné zmeny v štruktúre žľazy. Má teda nespochybniteľný význam u žien s príznakmi tohto ochorenia v ktoromkoľvek veku a malo by predchádzať zobrazovacím vyšetreniam (sonografii, mamografii).
Samotné vyšetrenie pozostáva z inšpekcie, čiže pohľadu na oba prsníky a palpácie, čo je samotné pohmatové vyšetrenie prsníkov.
Vyšetrenie pohľadom začíname v stoji, s rukami voľne spustenými alebo s rukami v bok alebo za hlavou. Všímame si tvar a veľkosť prsníkov, pátrame po asymetrii, vyklenutiach, či vklesninách, ďalej si všímame zmeny na koži a zmeny bradavky ako je jej farba, symetria, hodnotíme jej prominenciu alebo naopak retrakciu (vtiahnutie).
Vyšetrenie pohmatom prevádzame zvyčajne v stoji alebo v sede. Prsník vždy vyšetrujeme opačnou rukou, t.j. pravý prsník ľavou rukou a obrátene. Vyšetrujeme bruškami prstov, nie končekmi. Jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek, od periférie až k bradavke. Vyšetrenie ukončíme prehmataním pazuchy. V pazuche je možné u chudších žien nahmatať drobné uzlinky. Evidentné zväčšenie však môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia a vyžaduje tak lekársku konzultáciu.