O násObjednávanieCenníkGalériaBlogNovinkyKontakt
hello world!
Je výtok z pošvy normálny?
29. dec 2021

Všetky ženy majú určité množstvo pošvového výtoku. Žľazy v pošve a v krčku maternice produkujú sekrét, ktorý vyteká von z pošvy spolu s opotrebovanými bunkami sliznice pošvy.


Až 20 % gynekologických ochorení je zápalového pôvodu. To znamená, že každá piata žena, ktorá prichádza do ambulancie prekonala alebo práve prekonáva zápalové ochorenie ženských pohlavných orgánov. 


Zápaly vonkajšeho pohlavného ústrojenstva a pošvy dokážu byť teda veľmi nepríjemné, ale vo väčšine prípadov nemajú žiadne dlhodobé následky. Výnimku tvoria zápaly spôsobené baktériami, prenášajúcimi sa pohlavným stykom. Sú to najmä chlamýdie, ureaplazmy, mycoplazmy , kvapavka, trichomoniáza, syfilis. Tieto sa môžu dostať z krčka maternice až do celej maternice, neskôr až na vajíčkovody a spôsobiť závažné panvové ochorenie, ktorého následkom je nepriechodnosť vajíčkovodov a neplodnosť. Príznaky týchto ťažkých zápalových ochorení sa prejavujú bolesťami v podbrušku, či krvácaním mimo menštruačný cyklus. Aj keď sa zápal prejavuje výtokom z rodidiel, sčervenaním, svrbením, pálením a bolesťou pri pohlavnom styku, je samodiagnóza obtiažna, až ťažká.

Ako prvá pomoc sa odporúča: pošvový výplach /ROSALGIN, CLOGIN/ a probiotiká: /VITAGYN C, Lactofeel, GYNOLACT/.

Po vykonaní prvej pomoci a pretrvávaní príznakov odporúčame navštíviť gynekológa. 
Výraznou prevenciou je teda zodpovedný výber sexuálnych partnerov a používanie kondómu.

FEMINA GYN, s. r. o.
Májová 1615
022 01 Čadca
©2021 | Vyrobila digitálna marketingová agentúra 
PROGNESSA