O násObjednávanieCenníkGalériaBlogNovinkyKontakt
hello world!
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia
29. dec 2021

Obsahuje kombináciu ženského pohlavného hormónu (estrogénu) a hormónu žltého telieska (progesterónu). Sú to syntetické, umelé estrogény. Výnimku tvoria preparáty Qlaira a Zoely, ktoré obsahujú prirodzené, telu vlastné hormóny.

Hormonálna antikoncepcia nechráni pred pohlavne prenosnými ochoreniami /HIV, kvapavka, syfilis, infekčná mononukleóza, žltačka/. Vzhľadom k vysokému riziku nákazy sa odporúča pri príležitostnom sexuálnom styku súčasne použitie kondómu.

Mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie 
Antikoncepcia blokuje ovuláciu /uvoľnenie vajíčka z vaječníka/. Mení hutnosť cervikálneho hlienu, znižuje priepustnosť pre spermie.

Užívanie hormonálnej antikoncepcie
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia sa užíva každý deň, jedna tableta v rovnaký čas. Ak zabudnete užiť tabletku v obvyklú dobu a oneskorenie nie je dlhšie ako 12 hodín, užite "zabudnutú" tabletku  a v užívaní antikoncepcie pokračujte v obvyklom čase. Keď zabudnete užiť tabletku v obvyklú dennú dobu a oneskorenie je dlhšie ako 12 hodín, užite "zabudnutú" tabletku  a ďalej pokračujte v užívaní antikoncepcie v  obvyklej schéme. V tomto prípade ale nie je spoľahlivosť zaručená. Po doužívaní jedného blistra, zvyčajne 21 tabliet, nasleduje 7 dňová pauza, bez liekov. Iné režimy sú 24 tabliet a 4 dni pauza, či 28 tabliet, bez pauzy. V prípade nejasností kontaktovať lekára.

Formy hormonálnej antikoncepcie

Tablety /denná antikoncepcia - užívať denne jednu tabletu/
Transdermálne náplaste /EVRA - týždňová antikoncepcia - výmena náplasti po týždni/
Vaginálny krúžok /NUVARING - mesačná antikoncepcia/
Injekcie /SAYANA - 3 mesačná antikoncepcia/ 
Vnútromaternicové telieska / MIRENA - 5 rokov, YAYDES - 3 roky, LEVOSERT - 5 rokov/ 

FEMINA GYN, s. r. o.
Májová 1615
022 01 Čadca
©2021 | Vyrobila digitálna marketingová agentúra 
PROGNESSA