Čo má obsahovať preventívna gynekologická prehliadka? Preventívna starostlivosť podľa zákona NR SR č. 661/2007. Zahŕňa ženy vo veku od 18 rokov alebo prvého tehotenstva, vekovo neobmedzene. Periodicita: jedenkrát ročne.

LBC /Liquid Based Cytology/ - najmodernejšie cytologické vyšetrenie a najvyššia kvalita diagnostiky na spoľahlivý záchyt nádorových zmien buniek krčka maternice už v ich včasných štádiách.

Slovom antikoncepcia, kontracepcia označujeme všetky metódy, ktoré zabránia otehotneniu. Sú to vratné procesy, lebo po jej skončení je možné prirodzené otehotnenie.

Obsahuje kombináciu ženského pohlavného hormónu (estrogénu) a hormónu žltého telieska (progesterónu). Sú to syntetické, umelé estrogény. Výnimku tvoria preparáty Qlaira a Zoely, ktoré obsahujú prirodzené, telu vlastné hormóny.

KIimaktérium je prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Žena postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruácia je nepravidelná alebo úplne vymizne a objavujú sa príznaky urýchleného starnutia.

Návaly, nočné potenie, búšenie srdca, nespavosť, zhoršenie pamäte, úzkosť, depresie, zmeny nálad, znížené libido, strata sebavedomia, plačlivosť, podráždenosť, zhoršenie schopnosti rozhodovať sa, sústrediť sa a pokles celkového pracovného výkonu.

Sójové bobule, sójový jogurt, sójové mlieko, tofu, sezamové semienka, celozrnný chlieb, cesnak, fazuľové klíčky, sušené marhule, sušené ďatle, slnečnicové semienka, gaštany, olivový olej, zelené fazuľky, mandle, arašidy, cibuľa, borievky.

Rakovina prsníka je najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie u žien. Na Slovensku je každoročne zistených okolo 1500 nových prípadov. Jedine jeho včasné zistenie zachováva nádej na úplné vyliečenie.

Preventívne očkovanie proti rakovine krčka maternice možno odporučiť všetkým ženám vo veku 16 - 45 rokov ako aj dievčatám medzi 9.-15. rokom života. Existujú tri očkovacie vakcíny: CERVARIX, SILGARD a GARDASIL.. Bližšie info u svojho gynekológa.

Nie každý výtok z pošvy znamená automaticky zápal. Fyziologický výtok je belavý, mliečne skalený, bez zápachu. Objavuje sa ako hlienovitý, priezračný, mliečny alebo naopak hustejší a menej viskózny. Jeho stopy možno badať na spodnom prádle ako biele škvrny.

U žien po prechode sa pri nedostatku ženských hormónov znižuje i obranyschopnosť pošvy voči infekcii. Mizne aj zastúpenie“dobrých baktérií“ a laktobacily sú tak nahrádzané ostatnými prítomnými baktériami pošvy v dôsledku čoho ľahko vzniká hnisavý zápal.

Preventívne prehliadky u tehotných žien sa vykonávajú v pravidelných cca mesačných intervaloch. V poslednom mesiaci tehotenstva raz týždenne. Sú zamerané na sledovanie stavu matky a plodu. V prípade potreby sa kontroly stanovia aj individuálne. V každej poradni sa meria tlak, hmotnosť a vyšetruje sa moč.

V poradni máte vypočítaný termín pôrodu, ale veci do nemocnice si zbaľte aspoň o týždeň skôr. Predídete tak stresu i nervozite. Odporúčané veci:
Doklady: Občiansky preukaz, Tehotenský preukaz a lekárske správy týkajúce sa tehotenstva, Preukaz ZP,

TRISOMY test je spoľahlivý neinvazívny test na vylúčenie trizómií plodu z krvi matky už od 11. týždňa tehotenstva. V porovnaní s inými skríningovými metódami má vyššiu záchytnosť sledovaných porúch, minimalizuje falošné pozitívne výsledky. Znižuje počet potrebných amniocentéz a nepredstavuje

Dojčenie je prirodzené živenie dieťaťa vlastným materským mliekom. Výlučné dojčenie počas prvých šiestich mesiacov života zabezpečuje optimálny rast, vývin a zdravie dieťaťa. Materské mlieko obsahuje všetky nevyhnutné živiny a zároveň vytvára veľmi intímny citový zážitok, pevné puto medzi matkou a dieťaťom.

Novorodenecké kmeňové bunky z pupočníkovej krvi  získané pri narodení dieťaťa sú vzácny liečebný zdroj. Dnešné moderné technológie umožňujú nielen odobrať, ale aj uchovať kmeňové bunky na desiatky rokov a zachrániť tým potenciál ich využitia v budúcnosti.

Neplodnosť, čiže sterilita je stav, kedy žena pri pravidelnom pohlavnom styku neotehotnie do jedného roku. V 35 % sterility je príčina u muža, v 35 % u ženy, v 25 % ide o kombináciu problémov u oboch a v 5 % sa príčina nenájde. Ale nádej na tehotenstvo a pôrod dieťaťa je veľmi dobrá, lebo 90 % neplodných párov vďaka liečbe porodí dieťa.

Skôr, ako sa začne strastiplná cesta vyšetrovania príčin neplodnosti u gynekológa, dajme šancu prírode. Existujú viaceré prístupy či smery, z ktorých každý má svojich zástancov i odporcov.

Najplodnejšie obdobie je počas ovulácie, teda po uvoľnení vajíčka z vaječníka. Ovulácia nastáva priemerne 14 dní od začiatku menštruácie. Ako si vyrátať čas ovulácie? Ak máte pravidelný menštruačný cyklus, dá sa deň ovulácie vypočítať tak, že odpočítate 12 až 16 dní od prvého dňa krvácania.

Pred začatím užívania hormonálnej antikoncepcie by mala byť urobená preventívna gynekologická kontrola, ak nebola urobená v poslednom roku.

Pri meškaní menštruácie treba vždy myslieť a vylúčiť tehotenstvo ako jednu z možných príčin. /Baby test/

Ako na sebe spoznám, že som tehotná? 

Ako prvé je potrebné si urobiť tehotenský test. Tento test má byť urobený z ranného moču.

Skutočnosť, či sa Vám narodí dievča alebo chlapec závisí od toho, ktorá spermia oplodní vajíčko. Ak sa spojí spermia s chromozómom X, narodí sa dievčatko. Ak sa spojí spermia s chromozómom Y, narodí sa chlapec.

Index telesnej hmotnosti je spôsob, ktorý slúži na výpočet optimálnej váhy k vašej výške. Zistíte hneď, či trpíte podváhou alebo obezitou.